Pálinkakóstolás
A pálinkát az úgynevezett „tulipán pohárból” szokták kóstolni. Ez egy talpas pohár, melynek az alsó része öblös, a középső rész egy kicsit összeszűkül, a felső rész pedig kiszélesedik. Azért van így kialakítva a pohár, hogy a gyümölcs illatok ide koncentrálódjanak, így remekül kivehetőek lesznek. A pohár teljes mérete 9 cl, de csak kettő cl-t töltenek bele. A fiatalok esetében nagyon sokszor találkozhatunk olyan esettel, amikor a szórakozó helyeken a fagyasztóból veszik elő a „feles” pohárkákat és abba töltik a pálinkát. Nos ez óriási hiba, ugyanis ilyen hőmérsékleten elveszik a pálinkának minden olyan tulajdonsága, amitől pálinka a jó pálinka. Ezt a nedűt 16-18 celsius fokon kell szervírozni, ekkor jön elő az oly jellemző illat és gyümölcsíz világ.
A pálinka kóstolásának első lépéseként megvizsgáljuk az illatát. A jó pálinkának az illata tiszta, gyümölcsre jellemző, virágos, fűszeres. Ha nedűnek szúrós, aceton, higító szaga van, akkor nagyon rossz minőségű pálinkával találkoztunk. Arctalan, a pálinka jó hírnevét romboló ital, melynek egyedüli értéke a magas alkoholtartalom. Fogyasztása még mértékkel is élvezhetetlen, ráadásul egészségtelen is. Az illatvilág egy másik módszerrel is megismerhető. Ha belenyúlunk és az ujjunkkal szétkenjünk a csuklónkon, az alkohol elillanása után a színtiszta gyümölcs illatát kell éreznünk. Ezt nevezzük bőrpróbának. Ezek után jön maga a kóstolás
Nagyon sokan a pálinkát egy mozdulattal hörpintik le, hogy minél hamarabb érezhető legyen a gyomrot melengető érzés. Természetesen ez is téves, ilyenkor nem lehet érezni a pálinka különlegességét. Ezt a hungaricumot kortyonként kell kóstolni. A megfelelő hőmérsékleten, pálinkás pohárban fogyasztva teljesedik ki szépsége, íze. A jó pálinkát a hosszantartó gyümölcsös ízek teszik nagyon kellemessé. Több pálinka kóstolása esetén érdemes valamilyen ételről gondoskodni, az ízek semlegesítése végett. Elfogyasztása után szinte azonnal jelentkezik a hosszan tartó utóíz, mely „ízlelgetése” során eltűnődik az ember azon, hogy vajon tényleg pálinkát ivott-e, vagy csak friss gyümölcsöt evett.
forrás: www.magyarpalinkahaza.hu
Receptek
Aszalt gyümölcsökkel töltött szilvapálinkás kacsamell
Hozzávalók:
- 2 db egész kacsamell
- 20 dkg vegyes aszalt gyümölcs
- 1 evőkanál paradicsompüré
- 1 csomag vegyes zöldség
- 5 cent szilvapálinka
- só, bors, rozmaring
- olaj, cukor
- burgonyakrokett
Elkészítés:
Az aszalt gyümölcsöket a szilvapálinkával kevert cukros vízben beáztatjuk. Ezután a kacsamelleket felszúrjuk, az áztatott gyümölcsökkel megtöltjük, fűszerezzük és zöldségágyon, sütőben megsütjük. Ha kész, kivesszük, a sült zsírt lábasba öntjük. Paradicsompürét pirítunk benne. Kevés liszttel megszórjuk, vízzel felengedjük, sóval, borssal ízesítjük és felforraljuk, majd átszűrjük és a kész mártáshoz rozmaringot adunk. Burgonyakrokettel tálaljuk.
Csirkecombok pikáns almával
Hozzávalók:
- 4 csirkecomb
- 4 evőkanál olaj
- 5 dkg vaj
- 8 mogyoróhagyma
- 8 alma
- 1 evőkanál porcukor
- 1 evőkanál körtepálinka
- 1 kávéskanál őrölt koriander
- 5 dkg mandulaforgács
- őrölt bors
- só
Elkészítés:
A combokat olajjal bekenjük, sóval, borssal meghintjük, meleg sütőben pirosra sütjük, majd 2 percig grillezzük. Közben a hagymákat a vajban puhára pároljuk. (Akkor jó, ha kissé barna lesz.) A meghámozott, kimagozott almákat egészben a hagymához adjuk. Az egészet a cukorral megszórjuk, és nagylángon forraljuk, közben időnként megforgatjuk. Kissé karamellesre pirítjuk, majd a pálinkával meglocsoljuk, sóval, borssal, korianderrel ízesítjük, és 10 percig pároljuk. Amikor kész, tűzálló tálba öntjük, a mandulaforgáccsal megszórjuk, és 1-2 percig grillezzük, míg a mandula aranyszínűre pirul. A csirkecombok mellé, forrón tálaljuk.
Galyasági vegyes pörkölt (10 főre)
Hozzávalók:
- 1,5 kg sertéscomb (vagy Lapocka)
- 1,5 kg marhalábszár
- 1 kg füstölt oldalas
- 5 – 6 kg burgonya
- 1 kg vöröshagyma
- 2 csomag margarin
- 5 dl száraz vörösbor
- 5 cl szilvapálinka
- 10 dkg. só
- 2 dkg őrölt feketebors
- 1 tubus csemege pirosarany
- 5 szem érett paradicsom
- 4 db. zöldpaprika
- 1 fej fokhagyma
- 3 db csípős hegyes paprika
- 5 evőkanál mustárÍzlés szerint paradicsompüré, ételízesítő.
Elkészítés:
A vöröshagymát felaprózzuk és a melegedő margarinon kissé pároljuk, majd a tűzről levéve megszórjuk fűszerpaprikával, elkeverjük. Hozzáadjuk az előre felkockázott marhahúst, kicsi vizet öntünk alá és pároljuk. Következik a füstölt oldalas, majd a sertéshús, a feldarabolt zöldpaprika, paradicsom. Ha a húsok kellő nedvességet engedtek, akkor hozzáadjuk a fűszereket, a finomra vágott fokhagymát, a pálinkát. Lehetőleg víz nélkül főzzük. A főzés befejezése előtt utána ízesítjük, ha szükséges és felöntjük a borral. Felrottyantás után kínáljuk friss fehér kenyérrel vagy főtt burgonyával.
Pálinkás csirkecomb
Hozzávalók:
- 4 db csirkecomb
- 5 dkg füstölt szalonna
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 1 dl barackpálinka
- 8 db sárgabarack
- 2 dl száraz fehérbor
- késhegynyi őrölt babérlevél
- ízlés szerint só és törött bors
Elkészítés:
A füstölt szalonnát nagyon apró kockákra vágom, a zsírját kiolvasztom. Megfonnyasztom rajta a megtisztított és apróra metélt vöröshagymát. A megmosott, leszárított és félbevágott csirkecombokat a hagymás szalonnazsíron lepirítom. Ezután ízesítem a fűszerekkel, aláöntöm a barackpálinkát meg a bort, és fedő alatt, kis lángon puhára párolom. Ha a csirkehús puha, de a lé sok alatta, a fedőt leveszem, és addig forralom, míg zsírjára nem sül. Ekkor kiveszem a combokat a serpenyőből, helyükre teszem a megmosott, kimagozott fél sárgabarackokat és néhány percig pirítom. Végül a combokat hozzátéve, együtt felforrósítom. Párolt rizs illik hozzá.
forrás: www.dunaihajospalinka.hu